Hamileler oruç tutabilir mi? Hamilelikte oruç tutulur mu?

Ramazan ayı yaklaştı, birçok insanın aklında oruç ile ilgili sorular oluşmaya başladı. En çok merak edilen konulardan biri de hamilelerin oruç tutup tutamayacağı. Peki hamileler oruç tutabilir mi? Hamilelikte oruç tutulur mu?

hamileler oruç tutabilir mi
hamileler oruç tutabilir mi

Hem havanın sıcak olması hem de uzun süre aç kalma durumu,  anne adaylarının ve emziren kadınların aklına “oruç tutabilir miyim” sorusunu getiriyor.

Hamile veya emziren kadınların oruç tutup tutamayacaklarıyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına da birçok soru geliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, ise  gelen soruları şu şekilde yanıtlıyor.

“Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler.” 

Oruç tutmak isteyenler mutlaka doktora danışmalı

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, gebeliğin veya bebek emzirmenin Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri olduğunu belirtiyor.

Ancak kendisi dayanabilecek ve çocuğunun da etkilenmeyecek durumda olması halinde, uzman hekim kontrolünde oruç tutmalarının uygun olduğu aktarılıyor.

“Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler.

Başkanlık, hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınların da tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza edebileceğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir